Wyprawa do grodu w Biskupinie klas 5c i 5d

Dnia 14. września 2022 r. klasy 5c i 5d wraz z wychowawcami i opiekunami wczesnym rankiem wyruszyły w podróż do Biskupina na otwarcie XXVII Festynu Archeologicznego „Matka Natura”.

Głównym celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy dotyczącej pradziejów Polski oraz życia codziennego ludów zamieszkujących jej tereny w dawnych czasach.

Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych.

Rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Archeologicznego, po czym podzieleni na mniejsze grupy odkrywaliśmy ścieżki edukacyjne przybliżające nam, jak w przeszłości ludzie postrzegali Matkę Naturę, a także w jaki sposób korzystali z jej dobrodziejstw wykorzystując różne dostępne surowce.

Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Uczniowie mieli okazję obejrzeć rekonstrukcje bitew, poznać tajniki pracy różnych rzemieślników oraz uczestniczyć w pokazach i warsztatach naukowych, ukazujących sposoby badania przeszłości przez archeologów.

A. Sulima

N. Włodarczyk