Światowy Dzień Matematyki - Zabawa z matematyką

W piątek 15 marca 2024 roku kolejny już raz świętowaliśmy Światowy Dzień Matematyki, pod hasłem: Zabawa z matematyką.

W naszej szkole tego dnia wspominaliśmy twórców lwowskiej szkoły matematycznej: Hugo Steinhausa, Stefana Banacha, Stanisława Ulama, Wacława Sierpińskiego, Władysława Orlicza, Kazimierza Żorawskiego. Uczciliśmy także pamięć poznańskich uczonych, którzy złamali szyfr ”Enigmy” Mariana Rajewskiego, Jerzego Róźyckiego i Henryka Zygalskiego.

Dzień Matematyki stworzyliśmy po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Zadania nie wymagały wiedzy matematycznej – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazać jasną stronę tej nauki… Dzień Matematyki był kierowany do wszystkich! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań miało sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem.

Rozpoczęliśmy tradycyjnie od dyktanda matematycznego, następnie przypomnieliśmy sobie wartość liczby Pi, obliczając wartości jej przybliżeń odkrytych przez matematyków na wiele lat przed naszą erą. Ponadto tego dnia na lekcjach matematyki uczniowie rywalizowali w testach przygotowanych specjalnie na ten dzień przez e-math.pl, rozszyfrowywali tajemnice zadań matematycznych w pokoju zagadek, układali tangramy, obliczali swoje numerologiczne liczby, a przede wszystkim grali w gry matematyczne lub logiczne.

Ponad to uczniowie klas 4-8 mogli wziąć udział w konkursach:

- plastycznym, na plakat przedstawiający portret jednego z twórców lwowskiej szkoły matematycznej: Hugo Steinhausa, Stefana Banacha, Stanisława Ulama, Wacława Sierpińskiego, Władysława Orlicza, Kazimierza Żorawskiego lub na artystyczne wyrażenie  ich osiągnięć. na wielu płaszczyznach;

- fotograficznym, pt: „CODZIENNOŚĆ: RZECZ LUB MIEJSCE + MATEMATYKA = REMIKS MATEMATYCZNY” na zdjęcie, które  powinno być artystycznym wyrażeniem pojęcia matematycznego, zauważeniem matematyki w codziennej rzeczy lub miejscu.

Wszyscy świetnie się bawili, tym razem dzwonek na przerwę wybrzmiał o wiele za wcześnie.

A. Wendt