Debaty szkolne 2024

22. marca 2024 r. w naszej szkole po raz drugi odbyły się debaty szkolne dla klas VI oraz VII-VIII. Obie dotyczyły kwestii TOLERANCJI oraz STEREOTYPÓW.
Pod przewodnictwem moderatorów – Doroty Nowaczyk-Marcinkowskiej oraz Natalii Włodarczyk – przedstawiciele wybrani przez klasy usiłowali odpowiedzieć na pytanie:
„CZY BYCIE TOLERANCYJNYM WYMAGA ODE MNIE REZYGNACJI ZE SWOICH POGLĄDÓW?”
Podczas debat wykorzystano cytaty z książek m.in. R.J. Palacio "Cudowny chłopak", Przemka Staronia “Szkoła bohaterów i bohaterek” oraz własne doświadczenia uczestników. Uczniowie wykazali się szczególną dojrzałością w wyrażaniu opinii – w trakcie debaty zajmowali miejsca „za” i „przeciw”, argumentując swoje wybory oraz formułując spostrzeżenia. Podczas dyskusji starali się określić, czym jest tolerancja, czy jest nam potrzebna, a także skąd się biorą krzywdzące stereotypy. Doszli także do wniosku, że czasami wyrażanie własnych poglądów i przeciwstawianie się postawom nietolerancyjnym wymaga nie lada odwagi. Debaty szkolne po raz kolejny stały się lekcją kulturalnego wyrażania swoich opinii, pokonywania stresu przed publicznymi wypowiedziami oraz uważnego słuchania innych.
Mamy nadzieję, że przedstawiciele klas podzielą się z rówieśnikami swoimi wrażeniami i wnioskami.

N. Włodarczyk